Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Moulin rouge

Lembergerová Hana - 13 let, 29.06.2007, rubrika: Kritiky a recenze
Motto: Žádné zákony. Žádná omezení. Jen jedno pravilo: Nikdy se nezamiluj. Filmový muzikál, který je nabitý bohémský světem pravdy, krásy, svobody a hlavně lásky. Moulin Rouge a jeho podmanivé písně si získaly srdce svých diváků a dokázaly potěšit i milovníky muzikálů.

Australský režisér Baz Luhrman se rozhodl natočit příběh lásky na přelomu 19. století v Paříži – ve světě bohémů, básníků a novinářů. Příběh se odehrává v historicky doloženém Moulin Rouge (kterému štáb vytvořil digitální podobu), třpytivém kabaretu plném kankánových tanečnic.

O hlavní roli Satine měl Luhrman už jasno – Nicole Kidman ho svým zpěvem a tancem ohromila na Brodwayi ve hře Modrý pokoj. V roli Christiana však úplně jasno neměl – padalo mnoho slavných jen, ale nakonec roli získal britský herec Ewan McGregor (hrál např. ve Star Wars, epizoda II).

O FILMU

Mladý, chudý básník Christian přijíždí do Paříže – města bohémů a básníků. Celý svět žije bohémskou revolucí a Christian chce psát o tom, v co věří nejvíce: o lásce. Kde však lásku narychlo sehnat?

Společně s básníkem Toulousem a několika bohémskými herci začne psát divadelní hru pro Moulin Rouge, ze kterého chce jeho majitel Harold Zidler udělat divadlo a z kabaretní hvězdy Satine herečku.

Do cesty se ale Christianovi a jeho přátelům staví mnoho překážek.

Hvězdou nočního kabaretu-tančírny Moulin Rouge je Satine, která si Christiana splete s vévodou, se kterým se měla o samotě sejít a přesvědčit ho, aby divadlo Moulin Rouge financoval. Nedorozuměním se tedy Christian ocitne v Elephantovi (Satiině „sídle“), kde jí ohromí svou písní, s příhodným názvem – Your song („tvá píseň“). Pravda ale vyjde brzy najevo – Christian je jen chudý básník a ne vévoda. Prozatím však vše dopadá dobře: Vévoda se rozhodne financovat hru, kterou napíše Christian. Do zástavy chce však nejen Moulin Rouge, ale i krásnou Satine. Ta se však zamiluje do bohémského básníka Christiana a jejich láska se musí skrývat před očima druhých.

Christianova divadelní hra je skvěle zapletena do opravdového příběhu, který nenechá ani toho nejdepresivnějšího diváka chladným. Moulin Rouge je jistě skvělou podívanou, plnou bohémských ideálů. Přestože film trvá více jak dvě a půl hodiny, je přímo prošpikovaný písněmi (zpívají opravdu sami herci), za něž jejich tvůrci získali Oskara. Filmový muzikál Moulin Rouge se ale nedá porovnávat s historickými filmy, i když se zde vyskytují postavy, které v té obě opravu žily (např. básník Toulouse). Je to zkrátka třpytivá zábava se spoustou technických triků. Skvělý scénář a báječné herecké obsazení ovšem nenechá jediné oko suché.

A jak to vlastně skončí? V závěru příběhu nás nejdříve čeká „americký konec“, kdy se na scéně objeví všichni hlavní hrdinové, a Christianova hra slaví úspěch. Všechno najednou nasvědčuje tomu, že to opět bude holywoodský „happy end“. To diváka trochu obměkčí a pak už se může servírovat pravý tragický konec se závěrečným – ještě smutnějším – epilogem a se slovy: „To nejkrásnější, co můžeš poznat, je lásku dát a v lásce být milován.“

Název: Moulin Rouge, USA 2001, muzikál
Scénář: Baz Luhrmann, Craig Pearce
Režie: Baz Luhrmann
Kamera: Donald McAlpine
Hudba: Craig Armstrong, David Bowie, Marius De Vries, Steve Hitchcock, Elton John
Hrají: Nicole Kidman, Ewan McGregor, John Leguizamo, Jim Broadbent, Richard Roxburgh


Počet hlasů: 8926, aktuální průměr: 2.5794
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Postavme školu v Africe
2 ) Proč jsme takoví, jací jsme?
3 ) Chci se proslavit „z garáže“
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané