Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Gentleman rozbouřil Lucernu

Veselý Vojtěch - 19 let, 13.02.2008, rubrika: Reportáže
Běhěm své zastávky v Praze přední představitel evropského reggae prokázal, že pro něj těžko nalezneme rivala. Předposlední listopadovou středu v ulicích města Prahy mrzne. Představy o reggae, klidu v duši a vylehávání s drinkem v konopné síťovce jsou nám nyní ještě vzdálenější...

...než když v létě tento stav nemůžeme navodit kvůli tíživým povinnostem. Nepříznivé meteorologické okolnosti však nejsou důvodem pro to, aby evropský dancehallový král Gentleman nepřijel rozdmýchat ohně v našich srdcích a tím opět potvrdil pozitivní spojení všech příznivců tanečního reggae (dancehallu), nehledě na jejich rozdíly.

Gentleman připutoval do Prahy z rodného Kolína spolu s kapelou Far East band a předskokanem Martinem Jondo, v rámci turné Another Intensity.Vstupenku na jejich show jsem si pořizoval dlouho dopředu, s vidinou dobře investované pětistovky a s horlivou nedočkavostí. V předvečer koncertu jsem si naposledy před živým vystoupením přehrál svoje nejoblíbenější Gentlemanovy hity a z domu tudíž vykročil do začátku chladné noci již velice pozitivně naladěn. Přátelská atmosféra, která je hlavním znakem dancehallových koncertů a parties, mě toho středečního večera začíná provázet už v momentu, kdy se v metru dávám do řeči se sympatickým mladíkem, na kterém už podle jeho ošacení poznávám, že program na dnešní večer budeme mít stejný.

Zablácený Václavák plný útratychtivých turistů se stává posledním negativním zážitkem dnešní noci. To už se ale protahuji mezi zaparkovaným kamionem a autobusem s nápisem Gentleman-Another Intensity tour a vcházím do vestibulu secesní Lucerny, kde se střetávám se svými přáteli. Čeká mě nelehký úkol, prodat pár přebytečných lístků. Lidí kupujících lístek na místě za plnou cenu 700 korun je méně než prodejců, ale i přesto se po úspěchu dostávám do sálu ve chvíli, kdy zrovna končí svůj warm up domácí (slovenské) seskupení Polemic. Jen co si vystojím frontu na drink, už se mikrofonu zmocňuje Gentlemanův chráněnec Martin Jondo. Berlíňan, s korejskými předky svým výstupem potvrzuje, že jeho nejnovější album ECHO & SMOKE, bylo čtenáři
časopisu Riddim správně vyhlášeno nejlepší německou deskou roku 2006. Martin Jondo se nyní představuje v roli písničkáře. Se svou španělkou, zavěšenou vysoko na prsou, přehrává nejen hity z nejúspěšnějšího alba, ale i hity legendárního Petra Toshe a Boba Marleyho. Lucerna, ve které vystupují ti nejváženější pražští hudební hosté, poprvé zažívá burácení fanoušků Dancehallu. Dav, vzduch i atmosféra houstne. Reggae subkultura je u nás stále ještě komornější záležitostí. S prvním třísknutím do bicích se rozezní tříčlenná dechová sekce celkem dvanácti členné The Far East band. Na podium přichází na první pohled střízlivý mužíček. V nátělníku a černém kulichu oděný Gentleman. Něžným hlasem na úvod připomíná pospolitost publika. Začíná zvolna, hlasem znatelně unaveným z předchozích koncertů, ne příliš podpořeným zvukařovou technikou. Tři půvabné černošské vokalistky drásavě pohupující rukama. Perkuse doplňují stále intenzivnější riddim a publikum se v zápětí rozhýbá. Na reggae a dancehallových akcích nezažijete fanoušky, deroucí se jeden přes druhého blíže k pódiu, jako tomu obvykle bývá na rock/popových koncertech. Gentleman, podpořen kapelou, si s publikem vyměňuje vibrace, které velice intenzivně vystupují ze všech přítomných. „Evereryone feels the vibez and I can see that all in your eyes!“, potvrzuje Gentleman a plácá si s nadšenci v první řadě. Najednou se poklidné vlnění do rytmu opět změní v burácení, ovšem tentokrát v mnohem intenzivnějším stylu. Get crazy! Nabádá Gentleman, basák agresivně přiostří. I přesto, že únava Gentlemanových hlasivek je pochopitelně znatelná, zabrousí do hlubokých tónin a stylem kazatele rapuje o povrchnosti dnešní doby. Ze vzduchu lze cítit všudypřítomné vzrušení. Ten kdo neskáče, je nadnášen nejen strhující atmosférou.

Jen co Gentleman vyřkne známé heslo „Burn down Babylon“, rozpálení posluchači škrtají svými zapalovači nad hlavou a symbolicky pálí všechnu nenávist, nespravedlnost a lež zvráceného systému, který v rastafariánské hudbě představuje právě Babylonská říše. Na střed pódia, jako na rozbouřené moře křehká plachetnice, připlouvá Tamika. Kráska jamajského původu, vokalistka a Gentlemanova manželka v jedné osobě. Svým sexy hlasem roztančí i tu poslední šatnářku. Konečně přicházejí známé hity (Intoxication, See dem coming, Runaway, Dem gone). Má přání pro tento večer se zdají být vyplněna. Gentlemanův hlas, který se zdál být z počátku příliš slabý je nyní tam, kde má být. „Jah is here“, vykřikují vokalistky v refrénech. Srdce se mi dere do krku, když postupně nastupují svůj sólový part tenor saxofon, pozoun a trubka. Blíží se půlnoc a tímto se kapela pokouší rozloučit se s publikem a odchází z parketu. Rozrušený kotel ovšem kapelu skončit nenechá. Všichni, včetně Gentlemana se vrací ze zákulisí a celá show začíná znova. Návrat opět rozbouří celý sál. Pozvolný rozjezd, vibez, „get crazy!“, bouře, „sing together!“, staré známé věci, vliv roots reggae, sladké výkřiky roztančených zpěvaček. Po asi hodinovém přídavku jsou všichni emocionálně i fyzicky vyčerpaní. Far East Band se loučí, kytarovým sólem a jazzovou basou. V poslední, již chilloutové, písni Gentlemana opět podpoří Martin Jondo, stále plný energie. Koncert končí. Afterparty v Music baru údajně pokračovala až do rána, ale to já už jsem spal, šťastně vědomý, že v tomto bláznivém světě pořád lze smýšlet optimisticky.

Na závěr bych rád podotknul něco málo k organizaci celé akce. Je třeba zmínit, že promotéři z JahMusic production, kteří k nám Gentlemana pozvali, připravili pro fanoušky nelehký oříšek. Tentýž večer se totiž v Akropoli odehrával koncert jamajských ska messengerů, již téměř bělovlasých Skatalites, což způsobilo hluboké dilema nejednomu milovníkovi ska a reggae a totiž, kterým hudebním špičkám dát přednost. JahMusic se pokusila koncerty zorganizovat tak, aby oddaní jedinci stihli obě akce, ale i přesto, čas není jediný aspekt ovlivňující rozhodnutí. Nehledě na to, že ostřílený (prosřílený) 50cent, přetáhl v ten samý čas zástupce hip hopové scény na svůj výstup do T-mobile arény. Když ovšem nad nepovedeným časovým rozpoložením přivřeme oko, patří JahMusic veliké díky za to, že jakožto produkční společnost tohoto formátu u nás ojedinělá, zatím nepodlehla komerční konkurenci a pro českou reggae-dancehall scénu dělá maximum.

Foto: Lukáš Krása


Počet hlasů: 10638, aktuální průměr: 3.0026
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Vývoj jamajské hudby a subkultur s ní spojených
2 ) Mighty sounds 2008
3 ) Gentleman rozbouřil Lucernu
4 ) Rozhovor s Pájou ze Setoplete
5 ) Gentleman v Lucerně - smršť našláplých beatů a melodií
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané