Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

David a Goliáš aneb Pepička to zařídí

Kašík Martin - 19 let, 16.02.2008, rubrika: Kritiky a recenze
V době, kdy je v našem parlamentu zastoupení žen nevelké, je těžké si představit, jak by vypadala vláda žen. Tu nám sice hra David a Goliáš neukáže, zato nám dá možnost utvořit si představu o tom, jak by vypadal zásah žen do volební kandidatury.

Ačkoli název hry David a Goliáš rozhodně neevokuje pocit, že se bude jednat o hru plnou politiky, opak je pravdou. O politiku jde především. A peníze? Ty jsou až na prvním místě. Hra Václava Štecha, autora již dávno zesnulého, v divákovi neustále budí dojem, že za sto let se naše veřejná, ale hlavně neveřejná, politická scéna vlastně vůbec nezměnila.

Rok 1915 je rokem volebním. Hokynář David, maloobchodník a výrobce likérů, dostává do rukou životní šanci: porazit ve volbách do městského zastupitelstva velkoobchodníka Kittricha, jemuž už několik let David konkuruje svými výrobky. Davidovi spolustraníci se okamžitě pouštějí do předvolební kampaně, jež má za cíl Kittricha sesadit.

Věci začínají nabírat rychlý spád, když se do Davidovy kandidatury vloží jeho dcera Pepička, která si uvědomuje hrozbu, jakou radní Kittrich pro jejich rodinu v případě volební prohry ekonomicky představuje. Navíc má i své vlastní cíle a těch se nehodlá za žádnou cenu vzdát. Hodlá použít veškerých zbraní, které jí umožní své plány do budoucna uskutečnit. Velice dobře si osvojuje zbraně politické, bravurně zvládá i zbraně ryze ženského charakteru.

To, že „politika je jenom pro silný chlapy“ platí v každém případě. Podrazy, kterých je v politice plno, se nemohly vyhnout ani hře. Mnohé z nich jsou jen pro silnější povahy a naivním divákům je špatně z toho, když vidí, jak celá „politická mašinérie“ ve skutečnosti funguje. Nevyhrává ten, kdo má nejlepší program, ale ten, kdo má více peněz. Není důležité se voleb zúčastnit, ale vyhrát je. A tak lež stíhá lež, intriky číhají na každém rohu a nám se může lehce stát, že se v ději ztratíme. V politice ostatně taky. Jak v té z roku 1915, tak v té současné. A je více než velmi pravděpodobné, že Štechovy univerzální figurky „naivního občana“ a „protřelého úhoře“ budou platné i za dalších sto let.


Počet hlasů: 12100, aktuální průměr: 2.6324
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Nukleární děti
2 ) Nazdar, Národní divadlo!
3 ) Po stopách Motýla
4 ) Ufoun je kamarád
5 ) Poslední zimní deprese
6 ) David a Goliáš aneb Pepička to zařídí
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané