Dnes je Pondělí 23 duben 2018, svátek má Vojtěch

Mořské dno vydrhnu doběla

Novosadová Barbora - 16 let, 18.02.2008, rubrika: Reflexe a poznámky
Virginie přichází, unaveně a těžce usedá, energicky vstává, hned se dusí smíchem, hned ji pláč sráží do kolen. Běduje nad matkou, proklíná otce, líbá Vitu, líbá manžela Leonarda, sestra jí je nejbližší přítelkyní, sestřin manžel – jejím tajným, rozverným milencem, atd.

Není nutno pokračovat. Následoval by jen výčet dalších protikladů, absurdit, snad zvrhlostí… Označit však život Virginie Woolfové jako „rozporuplný“ by bylo úkladnou vraždou všech jejích literárních snah. Jedno slovo, ještě tak hnusné a krkolomné? Ne! Řekněme raději, abychom ji neurazili, že byla jiná, nespokojená, nemravná a snad i sprostá na poměry tehdejší Anglie. Ale o jakých poměrech tu mluvíme? Právě o takových, za nichž byla žena ozdobou manželových večírků, filozofických debat v klubu, a doma matkou, úslužnou hospodyní a především stoprocentní „manželkou“ za každých okolností. Literatura? Mužská záležitost. Sex? Veřejné tabu. Milostný románek se ženou manželova obchodního partnera? Neslýchané! Ostudné!
Leonarda měla ráda. Ale jako jistotu, osobního lékaře, oporu a přítele. Ale Vitu, Vitu milovala. Ne nadarmo ji ztělesnila v hlavní postavě svého románu Orlando. Kdepak, nad manželem se nerozplývala něhou a vášní, to Vita jí imponovala, ona jí vdechovala život, odvracela nůž od jejích utrápených žil, nutila vodu nadnášet její unavené tělo.
Nejsem si jistá, zda je skutečná. Ta mlha a jakási ďábelská svatozář, jíž je provázena, mě mate. To nemůže být ona – ta blouznivá ustrašená stařena. Ta šedivá dáma, která se krčí pod stolem a vyčkává příchodu manžela, aby odehnal zlé hlasy. Tak ji nechci vidět – jak se loučí chabým psaním (dle předlohy Edny O´Brian je na můj vkus Virginiin dopis na rozloučenou vážně trochu pod její úroveň) s věrným Leonardem, naposledy vzpomíná na svou milenku nyní tak vzdálenou a vychází vstříc své smrti. Není mi jí líto, ona se rozhodla, nikdo ji pod hladinou nedržel, ona klesla sama, snad hrdě a včas.


Počet hlasů: 10404, aktuální průměr: 2.4911
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Jako racek
2 ) Ty rty
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané