Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Kostymérny Národního Divadla

Švačko Elizaveta - 14 let, 14.02.2008, rubrika: Reportáže
Dokázali byste si představit hastrmana v montérkách a tretrách? Královnu v holinkách a kosmonautickém skafandru?
Nebo ježibabu v džínách a tričku? Uvědomujete si vlastně, jak velkou roli hraje kostým?

Něčí tiché kroky došly k hlavnímu zapínači světel, a náhle se rozsvítilo v obrovské hale, v níž visí na ramínkách okolo 900 tisíc kostýmů.
Zde, ve fundusu Národního Divadla, začíná nový den.
Procházím těmi dlouhými regály a každý kostým se chvěje a nedočkavě pohupuje při každém novém krůčku v mém směru. Cítím vůni divadla. Ano, opravdovou vůni divadla, která je nepopsatelná. Ne limonády z bufetu, chlupatých křesel nebo parfému dámy, sedící přede mnou. Cítím vůni divadla, nedočkavosti, chvění. Každý kostým si pamatuje svoji vlastní historii, svoji výrobu, svoji první zkoušku, první úspěch, vstup na osvětlené jeviště… Když jsem se procházela dlouhými regály s kostýmy, připadalo mi, že každý z nich má vlastní charakter a energii.

V čem spočívá práce kostymérek, ptala jsem se sama sebe. Vždyť to musí být jednoduché: Vybrat kostým, dát ho herci, poté pověsit na ramínko a nechat ho mezi těmi tisíci dalšími kostýmy. Ale práce kostymérek není tak jednoduchá, jak jsem si myslela. Z omylu mě vyvedla paní Miloslava Pavlíčková-Pravdová, vedoucí skladu kostýmů ND, která mě seznámila s povinnostmi kostymérek: „Oblečení by mělo odpovídat té správné historické době nebo tématice představení, také by se o každý jednotlivý kostým mělo pravidelně a správně pečovat, například pravidelně plynovat proti molům a jiným škůdcům.“

Když jsem vyšla z fundusu na rušnou ulici, uvědomila jsem si, že představení, které vidíme v divadle, je jako ledovec. Vidíme jen jeho vrcholek, herce, kostýmy, dekorace, ale nevidíme to, co je před našimi zraky skryto pod „vodou“, nevidíme ty stovky dalších lidí, kteří jsou podstatnou částí jeviště jako obrovského celku.


Počet hlasů: 8797, aktuální průměr: 3.0013
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Dětská televize
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané