Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Bratrstvo Kočičí pracky v Gymplu!

Hrudka Petr - 16 let, 04.03.2008, rubrika: Kritiky a recenze
Komedie o studentech, učitelích, rodičích a graffiti, takhle se o nové české filmové komedii nejen pro teenagery informuje na internetových stránkách nového českého filmu Tomáše Vorla (ten má na kontě filmy jako je Skřítek, Cesta z města, Kouř). A v podstatě je to pravda.

Film Gympl poukazuje na problém dnešních teenagerů (ovšem ne všech), které chození do školy moc nebere, a proto raději tráví čas se svými kamarády a, v případě Gymplu, chodí malovat graffiti.
V hlavních rolích této filmové komedie se objevili Tomáš Vorel jr. (Skřítek) a Jirka Mádl (Snowboarďáci, Rafťáci) a podle mě své filmové role zvládli de facto na jedničku! A musím dodat, že nejen oni, protože v Gymplu můžeme vidět i výkony mnoha známých herců nejen z filmového plátna. Začněme rodiči hlavních hrdinů: v roli filmové matky Tomáše Vorla jr. alias Petra se ukázala Zuzana Bydžovská, která rodičovské vychování příliš nezvládá, protože není schopna svého staršího syna přemluvit, aby po nocích nechodil ven malovat graffiti. Zato Jirka Mádl alias Michal se má na rozdíl od Petra lépe – jeho otec (Jan Kraus) mu je totiž pořád ochoten všechny škody napáchané malováním graffitů zaplatit a dokonce to přejde do takových mezí, že zasponzoruje školu a tak učitelé nenechají Michala vyloučit. A seznámíme se také s filmovým otcem Petrovy přítelkyně Pavly (Martina Procházková), kterého si zahrál Tomáš Hanák (herec z divadla Sklep), jehož vlastností je despotismus a vyvrcholí rozhovorem se svojí dcerou: „Matika ti je zbytečná? Ty jsi zbytečná!“...
I prostřednictvím Gymplu můžeme nahlédnout na fakt, čeho všeho jsou dnešní studenti schopni, aby těch problémů neměli moc: kamarádka Petra a Michala, Klára (Lenka Jurošková) je schopná například toho, že svého třídního (Tomáš Matonoha) nejen svádí v kabinetu, ale také, že se bez problémů svlékne do naha v koupelně před třídním jen kvůli tomu, aby jí prominul několik absencí.
Ptáte se, proč vůbec Tomáš Vorel natočil Gympl? Jednak vám na to odpoví on sám v dokumentu Film o filmu, který je dostupný jak na webu Gymplu, tak i na webu České televize. Jednak vám na to stručně odpovím i já: Vorel chtěl ukázat, že škola vytváří ve studentech jakýsi stres, a proto teenageři utíkají do ulic malovat graffiti!
Pokud vás zajímá filmová komedie nejen pro teenagery o vztahu mezi studenty a jejich učiteli a rodiči, ale hlavně, jak se malují graffiti a co všechno takový teenager může při tom všem zažít, nenechte si film Tomáše Vorla Gympl ujít. Opravdu je o co stát! Nudit se nebudete, pokud vás zajímá vulgární řeč dnešních teenagerů, hip hopová a rapová hudba známého Wiche, ale hlavně místy vtipné scénky, které do teenagerovských filmů moderní doby patří!

Gympl, ČR 2007. Režie: Tomáš Vorel, Námět a scénář: Tomáš Houška, Tomáš Vorel, Pavel Nosek,
Kamera: Marek Jícha, Střih: Marek Jícha, Tomáš Vorel, Zvuk: Jiří Melcher, Hudba:
Wich, Indy & Wich, Super Croo, Tomáš Matonoha, Hrají: Tomáš Vorel jr., Jirka Mádl, Eva Holubová, Tomáš Matonoha, Martina Procházková, Lenka Jurošková, Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, Jan Kraus, Ivana Chýlková, Jiří Schmitzer, Milan Šteindler, Martin Zbrožek, Veruna Dobešová, Lenka Horáková, Pavel Telička.


Počet hlasů: 10834, aktuální průměr: 2.5566
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Tajný deník Adriana Molea
2 ) Bratrstvo Kočičí pracky v Gymplu!
3 ) Kniha Jaroslava Šimsy: Úzkost a naděje – Angst und Hoffnung
4 ) Cesta do Lán aneb Cesta tam a zase zpátky
5 ) Loutkařský soubor „Spolu, ale každý sám“ měl v Jaroměři premiéru s představením „O zasloužilém vrabci“
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané