Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Dokonalá linka mistra

Havránková Andrea - 18 let, 13.03.2008, rubrika: Kritiky a recenze
Za průsvitnou košilkou skleněných dveří, které dělí prostornou vstupní halu Jízdárny Pražského hradu od haly výstavní, je v těchto dnech instalována expozice Mikoláše Alše. Výstava potrvá do 20. dubna 2008.

Alšovy kresby jsou skvělou syntézou talentu a cviku, krom toho jsou nabité neuvěřitelnou epikou a dramatičností. Návštěvník se vztahem k historii bude spokojen.
Alšův talent prozrazuje linka - čistá, dynamická. Nejlépe ji lze pozorovat u rozměrných lunet pro Národní divadlo. Oko se smyslem pro krásu nepřehlédne vznešené linie koní. Lunety jsou kreslené uhlem na papír a výrazná osobitá linka Alše z nich doslova vystupuje do prostoru.
Na balkoně Jízdárny naleznete krátkou projekci podávající náhled na ideální umístění Alšova cyklu Vlast. Kvalitu nápadu pak můžete posoudit sami.
Akty jsou k vidění jako ilustrace k alšovské literatuře v chodbě jízdárny. Linka vystihuje těla modelů lehce a přesvědčivě - radost pohledět.
Skici nebývají obvyklou součástí výstav umělců. Osobně z nich mám ale největší požitek, a tak jsem skici na této výstavě přivítala. Ukazují usilovné hledání dokonalé linky, rukopis, prožitek umělce, cestu, která ho přivedla k lince konečné.
Skok k Alšovi je jako výborná „svíčková“. Je složitá, důmyslně vymyšlená, ale navenek se tváří jednoduše. Chuť je nezaměnitelná. Neochutnáte-li svíčkovou, přijdete o jednu z nejlepších tradic, kterou nabízí česká kuchyně. Ale mám i jiné chutě, například na lehká zeleninová jídla, která hýří barvami. Někdy mají jednoduchou přípravu, ale je k nim zapotřebí skvělý nápad a cit pro kombinaci barev a koření. Na příští výstavu se tedy vypravím na něco současnějšího, přestože narazit u nás na kvalitní „zeleninu“ je složitější než si dopřát svíčkovou.


Počet hlasů: 10378, aktuální průměr: 2.5502
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

Toto je jediný článek autora.
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané