Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Kdo je to inspicient?

Bezačínská Jana - 18 let, 30.04.2008, rubrika: Reportáže
Asi každý z nás si dokáže představit, že okolo realizace divadelního představení se pohybuje mnoho lidí. Někdo ho musí režírovat, jiný připravit kostýmy, ozvučit, odehrát a tak dále. Ale věděli jste, že každé představení má svého inspicienta? Já ještě před krátkou dobou ne, a proto jsem se spolu s kolegy z Juniorpressu sešla s inspicientem Václavem Bláhou.

Prozradil nám nejen, co obnáší jeho profese, ale také nás pozval na představení Na ústupu, na kterém v současné době pracuje.

Kdo to vlastně je inspicient?
Inspicient je člověk, který řídí představení, je po ruce režisérovi při zkouškách a když dojde do finále, režisér určuje pokyny, nástup herců, kde a jaké budou rekvizity atp. Při poslední veřejné generálce režisér jakoby předává představení na povel inspicientovi, který to představení má na starosti. To znamená, že od začátku tedy od čtvrt na sedm zvoní, volá herce, techniku, garderobu, maskérnu, rekvizitáře, osvětlovače, zvukaře… Potom už jen záleží na tom, jaké je to představení. Odkud jsou nástupy, znamení na techniku nebo provaziště.

Jak se tedy liší práce režiséra a inspicienta. Režisér rozdělí pokyny a inspicient je pak vykonává?
Vykonává. Některý režisér je náročnější, některý míň. Je to o vzájemné spolupráci. Já osobně mám teď štěstí na režiséry, s kterými si docela rozumím a hlavně se s nimi už znám, takže vím, co ode mě očekávají. Dále spolupracuji s asistenty režie. Společně si předáváme informace, a staráme se o zdárný průběh zkoušení.

Máte na starosti jednu hru nebo pracujete na více představeních najednou?
Vždycky jen jednu. Jsme tři inspicienti na tři scény. Každý máme své představení, které si nastudujeme. Pokud je v sezóně devět premiér, tak většinou na každého vyjdou tři.

Je tato konkrétní hra Na ústup pro vás něčím výjimečná?
Výjimečnými hereckými výkony. Paní Janžurové, pana Němce a Rašilova si hodně vážím jako herců. Zkoušení bylo náročné, co se týče přesnosti, protože čím menší kolektiv, tím musí být práce preciznější. Rebekka A. Ingimundardóttir, pocházející z Islandu, dávala dohromady kostýmy i výpravu a starala se o design rekvizit. Bylo tedy složité se anglicky domluvit, ale nakonec jsme se dorozuměli. Jinak konkrétně toto představení není moc náročné, protože herci jsou převážně na scéně, takže jsem v podstatě v roli diváka.


Počet hlasů: 9488, aktuální průměr: 2.5985
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Byl to sen!
2 ) Svěžíma očima - mýma očima
3 ) Jaká je budoucnost a smysl vrcholového sportu
4 ) Jak se dělá televize
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané