Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Bratři Karamazovi ve filmu

Hrudka Petr - 16 let, 30.05.2008, rubrika: Kritiky a recenze
Jste zvědaví, jak pražští herci z Dejvického divadla zkoušejí Bratry Karamazovy v současném Polsku? Zajímá vás, jak silně se může děj hry přenést z prken jeviště mezi diváky? To jsou Bratři Karamazovi.

Takhle by se jednoduše mohl popsat film Petra Zelenky Karamazovi, ale... pravda – děj filmu je složitější. Základem je zkouška divadelního představení pražských herců v polském Krakově na alternativním festivalu v ocelárnách. Před místními Poláky nacvičují své vystoupení, zabývající se otcovraždou, za níž je obviněn syn Karamazova – Dimitrij. Ovšem problém. Jednomu z místních dělníků se vážně zranil syn, tudíž hosté musejí dodržovat bezpečnostní pokyny, aby se nehoda neopakovala. Zkouší se takřka nonstop a polští dělníci jsou uchváceni. A další problém. Onomu dělníkovi zazvoní telefon a ozve se obrovská rána. Co se stalo? Ptají se herci a řeší, kdo a kvůli čemu by mohl volat a oznámit zprávu, která dělníka očividně šokovala. Jsou tu různé důvody. Odcizili mu auto či Ivan Trojan jako starý Karamazov poplival ikonu Boha (Jana Pavla II.) a tím v Polsku skončil! Ale jaký je skutečný důvod telefonu? Ptáte se? Dělník se právě dozvěděl, že jeho sedmiletý syn zemřel v důsledku toho, že si při ošklivém pádu vážně poranil páteř. Otázka zní, má smysl, aby herci pokračovali? Ano – odpověděl jim zdrcený otec, a zároveň si přeje, aby hráli jen pro něj.
Od této chvíle se představení přesouvá z jeviště do hlediště a diváci jsou jeho součástí. Pokud bych měl herce a jejich výkony oznámkovat jako ve škole, všichni by dopadli na jedničku! Svým hereckým výkonem převyšovali jeden druhého a tím, zcela jistě, filmové diváky upoutali k židlím filmového sálu! Mně se osobně líbilo, že herci mohou zkoušet opravdu kdekoli a jistě i kdykoli – za jakýchkoli okolností. Také se mi líbilo, že se do zcela vážného příběhu dá vsunout kus vtipu, který se ve filmu objevoval skoro na každém kroku.

ČR/PL 2008, r. P. Zelenka, h. I. Trojan, I. Chmela.


Počet hlasů: 8879, aktuální průměr: 2.5965
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Tajný deník Adriana Molea
2 ) Bratrstvo Kočičí pracky v Gymplu!
3 ) Kniha Jaroslava Šimsy: Úzkost a naděje – Angst und Hoffnung
4 ) Cesta do Lán aneb Cesta tam a zase zpátky
5 ) Loutkařský soubor „Spolu, ale každý sám“ měl v Jaroměři premiéru s představením „O zasloužilém vrabci“
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané