Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Mighty sounds 2008

Veselý Vojtěch - 19 let, 01.09.2008, rubrika: Reportáže
„Jste tady mighty people?“ Vyzývá fanoušky festivalu k dalšímu aplausu obtloustlý strejda, vždy v klobouku a la krokodýl Dundee a v oblečení značky Bushman. „Joo..“, vrací úder roztančený dav. „A chcete ještě jednu?“ „Jooo..“ „ Hey band, one more song..“ A mocná párty pokračuje až do ranních hodin.

Scénka jako vystřižená ze ska punkové exploze, konané letos již počtvrté na loukách v Olší u Tábora. Úvod je psaný se špetkou té punkové nadrzlosti, bez které by se již pomalu kultovní festival Mighty Sounds neobešel. Stejně tak jako by se neobešel bez uvaděče a dýdžeje v jedné osobě, iritujícího a zároveň milovaného Káji, legendy českého reggae.
Samotný název a podtitulek festivalu vypovídá mnohé. Mocné zvuky - letní ska-punková exploze. Tato hesla ovšem třídenní hudebně-kulturní událost zcela nevystihují. Kromě již zmíněných hudebních stylů se „mighty people“ mohli nechat unést na vlnách reggae, dancehallu, dubu či swingu. Bývá-li šálek vaší kávy o něco silnější, na sedmi stageích jste si mohli vybrat 2tone, punk, metal, hard core, rockabily, psychobily či punk řízlý latinem nebo irským folkem. I fandové elektra nezůstali opomenuti. Na třech djských stageích si mohli nonstop vychutnávat lámané i rovné beaty. Mixovalo se skoro všechno, co by člověka napadlo, a nejen za djským pultíkem. Hudební nabídka byla opravdu rozmanitá a kvantita neubírala kvalitě. Pokud se snad někdo v průběhu tří prokalených dnů a nocí unavil, mohl si odpočinout v Metropolis stanu a zhlédnout netradiční divadelní performance, žonglérskou show, nejednu módní přehlídku, či naslouchat autorskému čtení. Co víc si představit pod pojmem letní exploze? Horolezeckou stěnu, půjčovnu jednokolek, pogostick, žonglérské vybavení, stolní fotbálky, zápasnický ring. Kdo měl peněz nazbyt, nezbylo mu než nakupovat ve stáncích všechno, na co si vzpomněl. K jídlu, pití, na sebe i na krk, tkaničkami počínaje a pěstitelskými potřebami konče. Jaký paradox, že valná většina zúčastněných se svým životním stylem snaží vyvarovat konzumu a komerci.
Abych nezapomněl, pro zvědavé a dychtivé po nových informací zde bylo několik informačních stánků zabývajících se především problematikou lidských práv či zákony o drogách, vybízejících k občanskému aktivismu. Klobouk dolů, ukazatel míry globalizace bliká červenými políčky. Teď už jen zbývá posvačit čínskou polívku, přiobléct se do mikiny z Indonésie, kopnout do sebe tuzemák a vydat se na koncert kapely z Jamajky.

Jaký byl vůbec letos hudební program? Našláplý. A to tak, že pro obyčejného smrtelníka bylo dost obtížné vstřebat všechny ty profláklé hvězdy i světélkující objevy ze scény. Mimochodem, interpretů bylo celkově sto padesát. Jako hlavní hvězda na letošním pódiu zazářila okouzlující dáma, královna jamajského ska, Doreen Shaffer. Jen škoda, že s sebou nepřivezla svou původní partu „The Skatalites“. Roots nešetřil ani ska/reggae pionýr Derrick Morgen. Z USA na Mighty sound dorazili 2tone matadoři The Toasters. Jejich show bývá nabytá energií. Já jsem tou dobou bohužel bojoval se spánkovým deficitem z minulé noci. Nikoli poprvé a nedejbože naposled Mighty Sounds rozhýbaly německé stálice Irie Révoltés a Yellow Umbrella. Hvězd bylo tolik jako na samotném nebi, které se v průběhu festivalu několikrát protrhalo, aby nechalo slunce naplnit naše duše pozitivní energií. Z těch o něco menších jmen mě hned během prvního dopoledne mile překvapila parta Navigators. Zaškatulkování do stylu r´n´b mě původně lehce odrazovalo. Banda v čele se dvěma půvabnými zpěvačkami a mc ale svými songy navodila příjemný zážitek z kvalitní hudby. Neméně dobří byli i netradiční punkáči „Pipes and Pipes“, vnášejícími do rock´n´rollových pasáží divokou šťávu netradiční skotskými dudy. Už jen skotské sukně a fanda by si je mohl splést s o něco otřelejšími Real Mackenzeas. Máte rádi Johnyho Cashe, kontrabas a krev? Tak příště zajděte na psychobilly Bad Tones.
Mighty sounds byly letos vydařený. I přes čím dál tím větší nával návštěvníků si drží svoje kouzlo alternativního festivalu. Člověka vždycky potěší, když si může potisknout vlastní triko za kilo a pohledem na stanové městečko nebo nakouknutím do info stánků se ujistit, že lidé tady jedou na jedné vlně, spojeni tolerancí a kreativitou. Tím, že jsou mighty sounds největším ska-punkovým festivalem v Evropě, se sorta jeho návštěvníků rozšiřuje. Mnohé to může znepokojovat, ale nezbývá než doufat, že tím se kouzlo Mighty sounds neztratí. Příští ročníky budou takové, jaké si je sami uděláme.


Počet hlasů: 9705, aktuální průměr: 3.0022
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Vývoj jamajské hudby a subkultur s ní spojených
2 ) Mighty sounds 2008
3 ) Gentleman rozbouřil Lucernu
4 ) Rozhovor s Pájou ze Setoplete
5 ) Gentleman v Lucerně - smršť našláplých beatů a melodií
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané