Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Jak se vaří pivo

Rakušanová Veronika - 18 let, 20.12.2008, rubrika: Reportáže
Ve vaření a spotřebě piva se držíme ve světové špičce. Nejspíš každý Čech navštívil nebo v budoucnu někdy navštíví nějaký ten náš pivovárek a tuto zkušenost jsem podstoupila i já. V rámci školního programu jsem navštívila tři německé pivovary. Jako správná Češka jsem pivní fanynkou. Bylo zajímavé pozorovat, čím jsou si pivovary podobné a čím se liší.

Jako první mě přivítal malý, téměř rodinný pivovárek, o kterém vědělo jen pár sousedních vesnic. Zakládal si na dobrých technických přístrojích a pivo nebylo nejhorší. Ani sklenice s ochutnávkou nepůsobila nijak odpudivě. Ale nepopsatelným překvapením bylo, když si němečtí kamarádi začali vzácné pivo míchat se sladkými nápoji. To jsme my, kteří pivo považujeme za jeden z nejlepších výrobků naší země, nemohli v žádném případě pochopit.


Další exkurze mě moc nezaujala. Přestože jsem věděla, že jedu do muzea, nečekala jsem tak pasivní výklad. Průvodce k nám mluvil, jako by byl duchem nepřítomen. Ale i v tomto muzeu se naskytla možnost ochutnávky. Ovšem úplně mi vyrazila dech. Pivo chutnalo spíše po špatně převařeném ječmenu. V tomto případě bych si do piva dala colu i já.Obrovský pivovar, který patří pod známou německou společnost, se s těmi předešlými nedal srovnat. Mají tam dokonce laboratoř, kde vědci testují vzorky, aby zjistili množství všech obsažených látek. Teprve pak je várka připravena k rozvozu. Ovšem nejvíce mě zaujala hala, kde stál stroj na třídění a plnění lahví. Na tom bylo opravdu vidět, jak vypadá velkovýroba. Přes ohromující představení jsem ale z výkladu nic neslyšela. Jakékoliv hlasy byly stroji přehlušeny. Negativně bych taky hodnotila ochutnávku, která se k mému velkému zklamání vůbec nekonala.


Pivo je velice zajímavý nápoj, který má dlouhou minulost. Takže pokud se o něm chcete dozvědět víc, vřele doporučuji návštěvu nějakého našeho pivovaru. V těch německých je to poněkud složité s jazykem a specifickými termíny. Ať už se rozhodnete pro velký nebo malý, dozvíte se spoustu zajímavostí, jako třeba, že dříve pily pivo i děti. Bylo díky převaření zdravější než voda, ale to ještě neobsahovalo tolik alkoholu jako dnes.


Počet hlasů: 11744, aktuální průměr: 2.9889
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Vánoce ze supermarketu
2 ) Jak se vaří pivo
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané