Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Nenormální zážitek z Normalfestu

Veselý Vojtěch - 19 let, 18.11.2008, rubrika: Kritiky a recenze
V rámci Normálního festivalu prezentoval v experimentálním prostoru NOD své umění polský profesionální divadelní soubor: Teatr troche inny. V čem, že jsou tito kulturní nadšenci jiní? V přístupu, nadšení a snaze spolupracovat.

Ještě nikdy jsem z herců v divadle necítil takové nadšení, jako právě z herců divadelního spolku Teatr troche inny. Stejnou zkušenost mi potvrdila další den projekce krátkých filmů a výstup jejich tvůrců v kině Aero. To vše v rámci týdenního festivalu Normální festival, jehož úkolem je nejen pobavit, ale i seznámit běžné diváky s tvorbou a životy mentálně hendikepovaných umělců.
Sám nedokáži posoudit, jak náročné jsou přípravy a spolupráce s jedinci, kteří jsou většinovou společností zavrhnuti právě pro jejich problémy s koncentrací a rozdílné vnímání okolního světa. Výsledkem jsem byl ale překvapen a nadšen. Jak se pozná, že divadelní hra byla dobře zahrána, či snímek dobře natočen, je záležitost čistě individuální. Já stanovuji svá měřítka výkonu herců podle jejich prožitku a vcítění se do děje. V kombinaci s ostatními faktory jako je hudba, kostýmy, kulisy a podobně, herci vytvoří jistou kreativní atmosféru. Pomyslné vibrace potom diváka přimějí oprostit se od všedních záležitostí a vnímat děj z pohledu samotných herců. Spolku Teatr troche inny se to podařilo nadmíru. Výsledek podpořil i fakt, že představení nazvané Beze slov probíhalo nečekaně, formou pantomimy. Režisér Jan Molicki založil představení na třech jednoaktovkách Samuela Becketta - Akt beze slov I, Akt beze slov II a Katastrofa. Herci v něm poukazovali na povinnosti, svírající čas a z něho vycházející společenský tlak, který nám občas nedá ani chvíli na nadechnutí či realizaci v našem osobním světě, jenž se může lišit od světa těch ostatních. Důležité je ale neztratit důstojnost kvůli útokům jiných jedinců a bojovat dál. Stejně tak jako bojují ti, které současná západní společnost chápe jako nedostatečné a neschopné.

Po příjemné zkušenosti z divadla, jsem hned následující večer neváhal zúčastnit se hudebně-filmového večera, který probíhal v Aeru, ve spolupráci s občanským sdružením Inventura. Přirozeně všechny výtvory opět pocházely z dílen mentálně hendikepovaných tvůrců. Celý večer byl odstartován hip-hopovou písní. Na rozdíl od všedních „gangsterů“ si ale její autor nezahrával se sociálními tématy a nestěžoval si na svou životní situaci. Zpíval o lásce a toleranci, kterou, jak jsem se sám přesvědčil, mentálně hendikepovaní nešetří. „Miluju Hip-Hop, miluju tanec, miluju kroky... miluju kachnu a psa taky...“
Navazovalo několik filmů hraných i animovaných z dílen domácích i zahraničních. Témata byla hravá i vážná, o lásce, hrdinství, boji s technologií a s časem... Na projekci navazoval koncert neobyčejného písničkáře Václava Koubka, který svůj výstup věnoval všem, kteří se nacházejí na okraji společnosti, tedy všem.

K celému programu Normálního festivalu jsem od začátku přistupoval s běžnými předsudky. S pocitem slitování a snahou podpořit někoho, kdo nemá šanci si života užívat tak jako já, průměrně inteligentní student. Odcházel jsem ale z úplně jiným přesvědčením, obohacen o dobrou náladu, kterou jsem se s radostí nechal nakazit od tvůrců i diváků – chovanců z ústavů z celé České republiky i ze sousedních zemí. Jsem šťastný z toho, že nejsem sám, kdo má problém mnoho věcí pochopit a být pochopen těmi, kdo jsou „normální“. Jsem šťastný, že ti, kteří tyto problémy mají mnohem větší, se dokážou skvěle bavit a vyjádřit se, postavit se konkurenci a mít z výsledku radost. Uvědomil jsem si, že je skvělé nebýt „normální“. Pokud jste pražský festival nestihli, nezoufejte, program bude pokračovat v dalších týdnech i v Brně a v Plzni.


Počet hlasů: 8886, aktuální průměr: 2.7538
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) Vývoj jamajské hudby a subkultur s ní spojených
2 ) Mighty sounds 2008
3 ) Gentleman rozbouřil Lucernu
4 ) Rozhovor s Pájou ze Setoplete
5 ) Gentleman v Lucerně - smršť našláplých beatů a melodií
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané