Dnes je Pondělí 23 duben 2018, svátek má Vojtěch

A s dětstvím je konec

Petríčková Lucie - 20 let, 28.04.2009, rubrika: Aktuality
Už ji máme za sebou nebo nás teprve čeká. Každopádně je jisté, že většinu z nás nemine. Ano, mluvím o maturitě, o tzv. „zkoušce dospělosti“. O tom, jaká je, vás většinou už poučily starší ročníky, ale co vás přesně čeká před, během a po, už se většinou nezmíní.

Tak a je to tady. Vstoupili jste do závěrečného ročníku. Na obzoru před vámi se tyčí mýty opředená maturita. Starší ročníky se dělí na dva typy: těžcí pohodáři a šprti. Což znamená, že strana „nad věcí“ říká, že to byla „brnkačka“ a udělá to každý i bez učení. Ta druhá zas, že v životě se tak strašně moc neučili… Jak je možné, že se doslechnete jen takhle radikální poselství? Proč? Buď vás chtějí vyděsit, nebo zas děsně „machrujou“. Pravda je opět mezi oběma. To, jak moc brilantní byla vaše vysvědčení v minulosti, nehraje skoro žádnou roli. Stejně všechno, co jste se naučili, je už dávno pohřbeno v zapomnění. Nicméně zadarmo taky neodmaturujete. Takže, abyste byli v klidu, je důležitý se tak průběžně na to během roku učit… a pak si můžete svaťák užít i jinak, než jen v knížkách. Musím zdůraznit, že v tomto období se konají ty nejlepší „kalby“. A to se vyplatí, no ne?
Tak jo, maturitu máte za sebou, následuje další řetěz oslav. Pak ale nastane čas vystřízlivět a učit se na zkoušky na vysokou. Jestli to teda nehodláte zabalit a jít někam makat. Jednou z prvních věcí jsou scio testy (http://scio.cz). Shodli jsme se, že je výhodnější jít na ty poslední termíny. Protože ti nadprůměrně chytří dosáhli již v prvním kole vysoké výsledky a nepotřebují si dál dokazovat, jak jsou dobří. Většinou. Takže tam zůstanou průměrnější lidé, a váš kvocient bude zas o něco vyšší.
Co se týče výběru škol, já osobně jsem volila všechny v jiných městech než Praha, a dostala jsem se na každou z nich. Takže, nespoléhejte jen na ten jeden vysněný obor a obětujte těch pár stovek za co nejvíce přihlášek.
Tak jo, už máte zkoušky hotový, a co dál? Dostali jste se na UNIVERZITU, blahopřeji, právě se z vás stal vysokoškolák. Dobrý, ne? Elita národa. Hustý, co? Takže, buď jste se dostali na školu blízko vašeho bydliště. Tím pádem nemusíte nikam dojíždět a nic se pro vás nemění. Zůstanete maminčiným mazánkem minimálně do pětadvaceti. Další možnost je, že jste se dostali mimo město, takže bydlíte buď na koleji, nebo na privátu. Ale pozor na to, nám Pražákům se koleje moc nepřidělují! Asi nás nemají moc rádi… Nu což. Když nemáte kam složit hlavu, tak si začněte co nejdřív hledat JAKÉKOLIV jiné ubytování. Protože pak už je všechno opravdu plné. Když vám nedají koleje přímo od školy, kam se hlásíte, tak nevěste hlavu, fungují i jakési soukromé koleje. Jen se jich musíte nějakým způsobem dopídit. Pokud koleje neseženete nebo ani nechcete, tak musíte na privát. Připravte se na nepříjemné přehrabování se letáky a inzeráty. Nemáte-li hluboko do kapsy, můžete si pronajmout vlastní byt. Konkrétně v Plzni, garsonka vás vyjde tak na šest tisíc měsíčně. Jestli jste z početné rodiny a nevadí vám ranní fronty na záchod, tak běžte do podnájmu vícepokojáku s větším počtem spolubydlících. Nájem zhruba dva a půl tisíce (opět tohle platí hlavně pro Plzeň) většinou včetně internetu. Na pokoji jsou většinou dva lidé a v celém bytě dohromady se může sejít i sedm nájemníků.
Co se týče prvního semestru, tak si dávejte pozor. Většinou je vyučujícími chápán jak „síto“. Proto učení na zkoušky nenechávejte na poslední chvilku a hlavně, i kdybyste je neudělali na potřetí, nevzdávejte to. Požádejte o děkanský termín, zažalujte výsledky testů, zkrátka cokoliv. V nejhorším se zapište znovu do příštího roku. Většinu už hotových zkoušek by vám měli nebo mohli uznat.
Ale to vše vás teprve ještě čeká. Přeji mnoho zdaru a hlavně pevné nervy. Vrháte se do nové etapy života, ale kdo říká, že si ji nemůžete pořádně užít?


Počet hlasů: 13853, aktuální průměr: 2.8139
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

1 ) A s dětstvím je konec
2 ) Jak to vypadalo na Rock for People 2008
3 ) Masters of Rock 2008
4 ) Jak to vypadalo na Rock for People 2008
5 ) Vizovice Rock - Metal party
6 ) Léto ve znamení festivalů
7 ) Metalový dudák opět v Česku
8 ) Komiks
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané