Dnes je Úterý 24 duben 2018, svátek má Jiří

Death Note – smrtící pokušení

Šácha Daniel - 20 let, 25.04.2009, rubrika: Kritiky a recenze
Není to jednoduché napsat recenzi stylem, který by navnadil a přesto nechal v příjemné nevědomosti až do chvíle, než začnete sami odkrývat jednotlivé dílky skládačky, představující v tomto případě některou z populárních anime sérií.

Anime je pro mnohé stále synonymem pohádky, z vlastní zkušenosti však vím, že toto tvrzení není ani zdaleka pravdivé. Kreslené podání sice může být lehce zavádějící, přesto, proniknete-li hlouběji do nitra některého z barvitých příběhů, zejména japonské produkce, čekají vás doslova citové hody. Tento stále populárnější trend si již od dob svého vzniku našel statisíce příznivců po celém světě a jak můžeme lehce pozorovat, například přes rozličné internetové diskuse, jejich počty se neustále zvyšují. Sám jsem byl do tohoto kolotoče vržen již v útlem věku, kdy jsem sledoval, byť neznalý jazyku, různé zahraniční stanice, které tehdy vysílaly dnes již kultovní seriály typu Dragon Ball. Ne, že bych neměl rád Rákosníčka a jemu podobné. Svaly překypující hrdinové mi však přesto byli milejší.
S postupujícím časem jsem se na tyto kreslené seriály přestal dívat jen jako na potřebný relax. Mnohem víc mi byly prostředkem umožňujícím rozvoj mé vlastní fantazie, kterou jsem vždy považoval za jednu z hlavních složek lidské podstaty. Anime však není jen o snech, mnohdy totiž odráží skutečnou realitu, poukazuje na palčivé problémy dnešní doby a také se snaží znázornit situace, které by mohly nastat v případě, kdy bychom jim jen nečinně přihlíželi.

Anime, jak vyplývá ze samotného označení, popisuje stovky, ne-li tisíce kreslených seriálů, zejména japonské produkce. Je sice pravdou, že majoritní skupinou obdivovatelů, tohoto stále populárnějšího trendu, jsou náctiletí, čím dál častěji si však k anime hledají cestu i lidé starší. Důvodů vedoucích k takto početné, neustále se rozšiřující, fanouškovské základně máme hned několik. Tím, pro mě, nejvýznamějším je rozhodně široká škála možností, ze které si vybere každý. Tyto seriály jsou totiž mnohdy limitovány pouhou rozmanitostí představ samotných autorů a tak se dá s trochou nadsázky tvrdit, že si mohou vymyslet cokoli je napadne. Řekne-li pak někdo slovo „anime“ můžete si vybavit oddech, napětí, akci, smutek a takto by mohl výčet pocitů pokračovat do nekonečna.
Co série to unikát.

Death Note neboli Zápisník Smrti je jedním z těch anime, které vám předloží skvělé charaktery s nápaditou osobností, takové, co se vryjí do paměti. Příkladem za vše mluvícím je Light Yagami, nadmíru inteligentní student, který jednoho dne objeví záhadný deník. Ten, byť svým vzhledem nikterak nevybočuje z řady podobných předmětů, jej z nejasného důvodu přitahuje. Není to způsob, kterým je lákán muž do ženských sítí, nýbrž ten tajemný pocit nutkání, jež vás nutí nad danou věcí neustále přemýšlet až do doby, než odhalíte její skutečnou podstatu. Takto je Light, společně s diváky, vsazen do víru nepředvídatelných událostí, které vás budou po několik příštích hodin bavit.

Zápisník, nebo chcete-li deník, totiž není zcela lidským produktem. Přesněji, se jedná o osobní vlastnictví jednoho z bohů smrti, zvaných Shinigami. Tento aspekt také vysvětluje poněkud zvrácené možnosti, jež Lightem nalezený předmět nabízí. Celý incident nalezení a odkrytí těchto vlastností zápisníku by přesto nemusel být nijak zajímavý, být u toho někdo jiný, někdo, kdo není jako Light. Osud to však zřejmě plánoval jinak a tak zde máme právě tohoto nadprůměrného studenta s bujnou fantazií, která ne vždy putuje tím správným směrem.

Říkat, že někde po polovině všech dílů atraktivnost celého seriálu poněkud upadá by bylo nošením dříví do lesa. Zvláště pak díky všemožným diskusím, jež se vedou od samotného vydání. Na tento "předěl" může někoho upozornit i změna intra, které jak z vlastní zkušenosti vím, nemusí sednout každému. Tento fakt sice může celkový dojem mírně pokazit, přesto se nejedná o nic výrazného. Naopak bych mohl zmínit další kladné body, mezi které nepochybně patří výborná animace, jež vám sice nenabídne tolika akčních scén jak tomu často bývá a dokonce se někomu může celkově jevit jako volnější, přesto má své osobité kouzlo, které ji činí velice atraktivní. Za druhé to budou již zmíněné postavy, jejichž zpracování je na vysoké úrovni, zvláště pak u hlavní dvojice Light a L. No a v nespolední řadě zde hraje důležitou roli napínavá atmosféra a samozřejmě příběh, který v sobě nezapře detektivní prvky a tak se můžete těšit na jakousi roušku tajemna a také zajímavé dějové zvraty.

Celkově tak dostáváme nadprůměrné dílko, které by rozhodně nemělo chybět na seznamu zhlédnutých anime, žádného fandy těchto kreslených seriálů. Ať už vás Death Note nadchne stejně tak jako mě a nebo zůstanete s hodnocením více při zemi, věřím, že budete mít na co vzpomínat. Death Note stojí za to.


Počet hlasů: 13965, aktuální průměr: 2.8008
Ohodnoť tento článek (známkování jako ve škole) : 1. 2. 3. 4. 5.

Ostatní články autora :

Toto je jediný článek autora.
Počet názorů: 0 Přidat názor Zobrazit vybrané